top of page

Par projektu

“Simts” ir projekts, kas veic un apkopo prognozes par vēlēšanu rezultātiem Latvijā, balstoties uz dažādu pētniecisko organizāciju veiktām socioloģiskajām aptaujām. Projekta mērķis ir sniegt pēc iespējas precīzāku prognozi par to, kādas ir sarakstu izredzes tikt ievēlētiem un cik vietas tie var iegūt. Tā ir informācija, kuru nav iespējams iegūt, virspusēji aplūkojot aptauju datus. Plašākais projekta mērķis ir sekmēt demokrātisko procesu caurspīdību un paredzamību, vairojot vēlētāju uzticību un pilsonisko aktivitāti.

Socioloģisko aptauju dati vairāku iemeslu dēļ precīzi nesakrīt ar vēlēšanu rezultātiem. Aptaujas nevar dot precīzu informāciju par to, ko domā iedzīvotāji kopumā. Tās parāda ticamāko atbalsta līmeni un varbūtību, ka īstais atbalsts ir atšķirīgs. Tās nevar parādīt pēdējā brīža izmaiņas. Aptaujātie var izvēlēties neatklāt, par ko viņi domā balsot, kā arī var sniegt apzināti nepatiesu atbildi.

“Simta” prognoze ņem vērā šos potenciālos nenoteiktības avotus. Veidojot vēlēšanu prognozi, tiek simulēti 10 000 scenāriji, kuros atbilstoši varbūtībai svārstās atbalsts katram sarakstam un katram vēlētāju blokam. Runājot par kāda notikuma varbūtību, to rēķina kā proporciju no 10 000 scenārijiem, kur šis notikums piepildījās.

Prognoze notiek četros posmos: vispirms cilvēki, kas nebalsos, kā arī neizlēmušie vēlētāji aptaujas ietvaros tiek pārdalīti atbilstoši saraksta popularitātei un vēlētāju blokam. Tad no vairāku aptauju datiem tiek noteikts vēlēšanu rezultāts valstī kopumā. Pēc tam, atbilstoši sarakstu popularitātei dažādos vēlētāju blokos, tiek aprēķināts rezultāts vēlēšanu apgabalos. Visbeidzot, atbilstoši atbalstam vēlēšanu apgabalos, tiek aprēķinātas vietas 5 % barjeru pārvarējušajiem sarakstiem.

Projekta izveidotājs un prognožu modeļa autors ir Roberts Veics — ilggadējs politikas vērotājs ar pieredzi datu analītikā un apstrādē. Darbu pie projekta viņš sāka pēc 13. Saeimas vēlēšanām 2018. gadā, novērojot būtisku nesakritību starp dažādu pētījumu aģentūru veikto aptauju rezultātiem.

bottom of page