top of page
  • Roberts Veics

Aprīļa vēlēšanu prognoze

Ir klāt “Simta” prognoze par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu aprīlī. Kā ierasts, tā ir balstīta uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām.

Balsu īpatsvara prognoze 2022. gada aprīlī

“Jaunā vienotība” (JV) ir nostiprinājusies vadībā, un aprīlī tā gandrīz noteikti saņemtu visvairāk balsu. “Nacionālā apvienība” (NA) arī ir audzējusi popularitāti, ļaujot tai reitingos nostāties mazliet priekšā nu jau izjukušajai “Zaļo un zemnieku savienībai” (ZZS). Ņemot vērā ZZS joprojām augsto popularitāti, būs interesanti vērot, kā turpmākajās aptaujās sadalīsies tās atbalstītāji – cik daudzi atbalstīs “Latvijas Apvienoto sarakstu”, kurā ietilpst “Latvijas Zaļā partija” un “Liepājas partija”, un cik daudzi atbalstīs atlikušo ZZS daļu.


“Saskaņa” ir līdzīgā situācijā kā pirms mēneša – stabili Saeimā, taču ar būtiski mazāku atbalstu nekā pirms kara. “Attīstībai/Par!” (AP) reitings iepriekšējā mēnesī nokritās, taču apvienībai aprīlī nebūtu grūtību pārvarēt piecu procentu barjeru. Jāņem vērā, ka šīs aptaujas ir veiktas pirms 9. un 10. maija notikumiem pie Uzvaras parkā esošā pieminekļa, kā arī tiem sekojošajām izmaiņām valdības sastāvā. Pēc mēneša varēsim novērtēt, vai un kā tie ir ietekmējuši gan latviešu, gan krievvalodīgo partiju popularitāti.


“Progresīvo” kāpums ir apstājies, taču partija joprojām ir labā situācijā. Aprīlī tai būtu 97 % varbūtība iekļūt Saeimā. Tikmēr “Konservatīvajiem” izredzes ir mazliet pieaugušas, un aprīlī partijai būtu 96 % varbūtība iekļūt Saeimā.


“Latvijas Krievu savienības” (LKS) izredzes ir nokritušās no 61 % uz 47 %, taču tas joprojām šai partijai ir augsts rādītājs. Tā turpina balansēt uz piecu procentu barjeras sliekšņa. “Latvijas Krievu savienība” pēdējoreiz Saeimā bija pārstāvēta 2010. gadā, kad tās nosaukums vēl bija “Par cilvēku tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL).


Citām partijām izredzes iekļūt Saeimā aprīlī saruka. “Latvija pirmajā vietā” (LPV) aprīlī būtu 15 % iespēja iekļūt Saeimā, bet “Katram un katrai” (K&K) būtu 11 % iespēja to izdarīt. “Latvijas Reģionu apvienības” (LRA) izredzes tikt ievēlētai, startējot atsevišķi, nokritās uz 2 %. Domājams, “Latvijas Apvienotajā sarakstā” LRA būs labākas izredzes tikt pārstāvētai Saeimā.

Vietu prognoze 2022. gada aprīlī

Kā sagaidāms no balsu īpatsvara prognozes, aprīlī lielāko frakciju gandrīz noteikti veidotu “Jaunā vienotība”. Viņiem sekotu “Nacionālā apvienība”, “Saskaņa” un “Zaļo un zemnieku savienība” – kā jau minēts, pirms šķelšanās.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JV, K un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 95 procentu varbūtība iegūt 51 vietu. Šis ir kārtējais mēnesis, kad koalīcijas popularitāte aug, un šis ir līdz šim augstākais rādītājs koalīcijai “Simta” prognožu vēsturē.


Visus iespējamos vēlēšanu un koalīcijas veidošanas scenārijus var izmēģināt “Simta” vēlēšanu simulatorā.

Comments


bottom of page