top of page
  • Roberts Veics

Augusta vēlēšanu prognoze

Līdz vēlēšanām ir atlicis gandrīz precīzi mēnesis, un partiju priekšvēlēšanu kampaņas tuvojas kulminācijai. Balstoties uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām, ir sagatavota “Simta” prognoze par to, kādi būtu vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu augustā.

Balsu īpatsvara prognoze 2022. gada augustā

Priekšgalā joprojām ir “Jaunā vienotība” (JV) un “Nacionālā apvienība” (NA), un to reitings ir visai stabils. Taču uz trešo vietu ir pakāpusies “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS). Apvienības šķelšanās iedragāja tās popularitāti, taču ne tik ļoti, lai rastos nopietnas šaubas par tās iekļūšanu nākamajā Saeimā. Tagad gan SKDS, gan Factum uzrāda ZZS popularitātes kāpumu, un tai augustā būtu labas izredzes iekļūt populārāko politisko spēku trijniekā.


Tālāk ir četri spēki ar līdzīgu reitingu, starp kuriem ir grūti noteikt, kurš saņemtu vairāk balsu. Pirmie divi no tiem – “Saskaņa” un “Attīstībai/Par!” (AP) – pēdējā pusgada laikā ir zaudējuši atbalstu, un arī pēdējā laika tendence tiem ir neiepriecinoša. Ar šādu reitingu abiem diviem spēkiem vajadzētu pārvarēt piecu procentu barjeru, taču tie vairs nevar atļauties zaudēt daudz vēlētāju, citādi to iekļūšana Saeimā kļūs apšaubāma.


Tikmēr pārējie divi spēki šajā grupā – “Apvienotais saraksts” (AS) un “Progresīvie” – ir, tieši pretēji, uz viļņa. Par spīti ZZS izaugsmei, pēdējā mēneša laikā ir audzis arī AS reitings. Tas liek domāt, ka saraksts ir uzrunājis ne tikai kādreizējo ZZS vēlētāju. Ja pirms dažiem mēnešiem “Apvienotā saraksta” iekļūšana Saeimā bija uz jautājuma zīmes, augustā viņi visai droši pārvarētu piecu procentu barjeru. Tikmēr “Progresīvo” izredzes jau kādu laiku rādās labas, un augustā viņiem ir bijuši līdz šim labākie reitingi.


Tālāk seko pieci saraksti, kuriem augustā būtu grūtības tikt ievēlētiem. Visaugstāk no tiem ir “Stabilitātei!”, kas, kā izskatās, šobrīd savāc radikālāk noskaņoto krievvalodīgo vēlētāju balsis. Tās varbūtība iekļūt Saeimā ir pieaugusi no 24 procentiem jūlijā uz 57 procentiem augustā. “Konservatīvie” ar 42 procentu varbūtību tikt ievēlētiem augustā joprojām var justies nervozi par gaidāmajām vēlēšanām. Tikmēr “Latvija pirmajā vietā” (LPV) ir mazliet zaudējusi pozīcijas, un nu tai būtu 28 procentu varbūtība iekļūt Saeimā.


“Latvijas Krievu savienībai” (LKS), iespējams, traucē partijas “Stabilitātei!” popularitātes pieaugums. Tā stagnē, un augustā tai būtu bijusi aptuveni 9 procentu iespēja iekļūt Saeimā. Visbeidzot, “Katram un katrai” (K&K) reitings augustā turpināja kristies, un partijai būtu apmēram 1 procenta varbūtība iekļūt Saeimā.


Vietu prognoze 2022. gada augustā

Vietu prognoze ir līdzīga balsu īpatsvara prognozei, taču lielā konkurence latviešu partiju starpā un daudz mazākā konkurence krievvalodīgo partiju starpā ļauj “Saskaņai” un “Stabilitātei!” cerēt uz vairāk mandātiem Saeimā nekā sarakstiem ar līdzīgu atbalstu. To var nodrošināt Rīgas un Latgales mandātu sadale.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JV, K un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 28 procentu varbūtība iegūt 51 vietu. Tas ir pēdējā laika zemākais rādītājs, un tā pamatā ir gan “Konservatīvo” iespējamā neiekļūšana Saeimā, gan “Attīstībai/Par!” vājie reitingi.


Visus iespējamos vēlēšanu un koalīcijas veidošanas scenārijus var izmēģināt “Simta” vēlēšanu simulatorā.

Comments


bottom of page