top of page
  • Roberts Veics

Decembra vēlēšanu prognoze

Nupat ir sācies Saeimas vēlēšanu gads, un mēs varam to iesākt ar “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu decembrī. Kā ierasts, tā ir balstīta uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada decembrī

“Jaunās vienotības” (JV) popularitāte decembrī gandrīz nav mainījusies, un, tāpat kā novembrī, JV būtu ticamākie vēlēšanu uzvarētāji. “Saskaņa” joprojām ir stabilā otrajā vietā, bet “Nacionālā apvienība” (NA) mazliet atraujas no sekotājiem un nostiprinās trešajā vietā. “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS) un “Attīstībai/Par!” (AP) ar saviem šobrīdējiem reitingiem joprojām var neuztraukties par iekļūšanu Saeimā – taču, protams, līdz vēlēšanām vēl ir ilgs laiks.


Tālāk norit cīņa par piecu procentu barjeras pārvarēšanu. Līdzīgi kā novembrī, “Progresīvajiem” ir augsta varbūtība iekļūt Saeimā – 95 procenti. “Jaunā konservatīvā partija” (JKP) turpina atgūties – tā ir sasniegusi 89 procentu varbūtību iekļūt Saeimā. “Likumam un kārtībai” (L&K) decembrī ir pieaudzis atbalsts, un nu partijai ir 80 procentu varbūtība iekļūt Saeimā.


Atšķirībā no L&K, partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) situācija nav īpaši mainījusies, un arī decembrī tā drīzāk netiktu ievēlēta – 26 procentu varbūtība iekļūt Saeimā. Pirms mēneša L&K un LPV bija ļoti līdzīgi reitingi, un es minēju, ka Alda Gobzema rīkoto mītiņu popularitāti varēs novērtēt, salīdzinot L&K un LPV reitingu izaugsmi. Tā kā L&K reitings ir uzlabojies, bet LPV – nav, izskatās, ka "Rododendrs" ir sasniedzis cerēto un piesaistījis L&K jaunus atbalstītājus. Partija plāno turpināt rīkot mītiņus – redzēsim, vai tās popularitāte turpinās kāpt un kā reaģēs citi politiskie spēki.


“Latvijas Reģionu apvienībai” (LRA) decembrī būtu aptuveni 12 procentu varbūtība iekļūt Saeimā, kas ir būtiski mazāk nekā novembrī, kad viņiem bija vienlīdz liela iespēja iekļūt un neiekļūt Saeimā. “Latvijas Krievu savienības” (LKS) izredzes iekļūt Saeimā joprojām ir zemas, aptuveni 4 procenti.

Vietu prognoze 2021. gada decembrī

Tāpat kā novembrī, arī decembrī lielāko frakciju visdrīzāk veidotu “Jaunā vienotība” vai “Saskaņa”. Viņiem sekotu “Nacionālā apvienība” un “Zaļo un zemnieku savienība”, bet “Attīstībai/Par!” visdrīzāk būtu piektā lielākā frakcija. Tālākais ir atkarīgs no tā, kuras partijas pārvar piecu procentu barjeru un kuras – nē.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 56 procentu varbūtība iegūt 51 vietu – mazliet mazāk nekā novembrī, jo ir kritusies AP popularitāte. Visus iespējamos koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.

Comments


bottom of page