top of page
  • Roberts Veics

Janvāra vēlēšanu prognoze

Labāk vēlu nekā nekad – LTV sestdien publicēja SKDS janvāra reitingus, tāpēc beidzot varu sagatavot “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu janvārī. Kā ierasts, tā ir balstīta uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām.

Balsu īpatsvara prognoze 2022. gada janvārī

“Jaunās vienotības” (JV) popularitāte jau trešo mēnesi pēc kārtas ir apbrīnojami stabila, un arī janvārī JV joprojām būtu ticamākie vēlēšanu uzvarētāji. “Saskaņa” saglabā stabilu otro vietu ar iespējām pārspēt JV. Tikmēr “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS) par nieka tiesu šobrīd ir priekšā “Nacionālajai apvienībai” (NA) – ar tik līdzīgiem reitingiem ir grūti spriest, kurai apvienībai būtu vairāk balsu. Tālu neatpaliek “Attīstībai/Par!” (AP), kas pagaidām ir pēdējais no sarakstiem, kas stabili tiktu Saeimā.


Cīņa par piecu procentu barjeras pārvarēšanu joprojām ir spraiga. “Progresīvo” izredzes saglabājās aptuveni tikpat augstas kā iepriekš – 95 procenti. “Jaunās konservatīvās partijas” (JKP) reitingi ir mazliet sarukuši, un janvārī tai būtu 78 procentu varbūtība iekļūt Saeimā. “Likumam un kārtībai” (L&K), kā šī partija tika dēvēta janvārī, arī mazliet nokritās reitings, un varbūtība iekļūt Saeimā līdz ar to saruka līdz 59 procentiem.


Partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) reitings ir stabili nepārliecinošs – tai janvārī būtu 27 procentu varbūtība iekļūt Saeimā, bez lielām izmaiņām kopš novembra. “Latvijas Reģionu apvienībai” (LRA) janvārī būtu aptuveni 15 procentu varbūtība iekļūt Saeimā, bet “Latvijas Krievu savienības” (LKS) izredzes iekļūt Saeimā būtu 5 procenti – tātad aptuveni tikpat lielas kā “Progresīvo” izredzes netikt ievēlētiem Saeimā.


Šoreiz grafikā pirmoreiz ir iekļauta “Republika” ar saviem līdz šim labākajiem reitingiem. Tiesa gan, arī ar šādu atbalstu diez vai pietiktu tikšanai Saeimā – “Simta” modelis tam paredz mazāk nekā 1 procenta varbūtību. Taču janvārī partijai būtu reāla iespēja pārvarēt 2 procentu barjeru un saņemt valsts finansējumu nākamajiem četriem gadiem.


Janvāra aptaujas daļēji tika veiktas pirms raidījuma “Nekā personīga” sižeta par Sanda Ģirģena iespējamo tālruņa piesavināšanos. Tam sekoja partijas šķelšanās, aizejot tās līdzpriekšsēdētājam Vjačeslavam Dombrovskim un viņa domubiedriem. Februārī un martā varēs novērtēt, vai un kādu iespaidu skandāls būs atstājis uz “Republikas” reitingu.

Vietu prognoze 2021. gada decembrī

Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, arī janvārī lielāko frakciju visdrīzāk veidotu “Jaunā vienotība” vai “Saskaņa”. Viņiem sekotu “Nacionālā apvienība” un “Zaļo un zemnieku savienība”, bet “Attīstībai/Par!” visdrīzāk būtu piektā lielākā frakcija. Tālākais ir atkarīgs no tā, kuras partijas pārvarēs piecu procentu barjeru, taču “Progresīvajiem” būtu vislabākās izredzes veidot sesto lielāko frakciju.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 53 procentu varbūtība iegūt 51 vietu – mazliet mazāk nekā decembrī, jo ir kritusies JKP popularitāte. Visus iespējamos koalīcijas veidošanas scenārijus var izmēģināt “Simta” jaunajā un uzlabotajā vēlēšanu simulatorā. Tagad tam ir pievienots iespējamo iznākumu grafiks, kā arī iespēja uzstādīt citu vietu skaitu kā mērķi. Izmēģini!

Vēlēšanu simulators

Comments


bottom of page