top of page
  • Roberts Veics

Maija vēlēšanu prognoze

Gan SKDS, gan Factum maijā turpināja veikt balsstiesīgo vēlētāju aptaujas par viņu iecerēm Saeimas vēlēšanās. Balstoties uz tām, piedāvāju jums “Simta” Saeimas vēlēšanu prognozi.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada maijā

Kā liecina aptauju rezultāti, “Saskaņas”, “Nacionālās apvienības”, “Jaunās vienotības” un “Zaļo un zemnieku savienības” popularitāte šobrīd ir ļoti līdzīga. Visdrīzāk, vēlēšanās vislielāko atbalstu iegūtu viens no šiem četriem sarakstiem.


“Attīstībai/Par!” reitingos ir piektajā vietā, un maijā viņiem būtu nelielas izredzes pārspēt kādu no šobrīd populārākajām partijām un apvienībām. Visdrīzāk, Saeimā iekļūtu arī “Jaunā konservatīvā partija” un “Progresīvie” (vairāk nekā 90 procentu varbūtība katrai no partijām).


Visbeidzot, arī “Likums un kārtība” un “Latvijas Krievu savienība” saglabā izredzes nonākt 14. Saeimā. Pēc “Simta” prognozes, šīm partijām martā būtu, attiecīgi, 40 procentu un 27 procentu varbūtība tikt ievēlētām. “Latvijas Reģionu apvienības” izredzes ir mazliet zem 5 procentiem, un tāpēc tā nav iekļauta vietu prognozes grafikā. Partijas “Par cilvēcīgu Latviju” (aptaujās vēl saukta “KPV LV”) popularitāte ir nemainīgi zema, un tā grafikos nav iekļauta, jo tās varbūtība iekļūt Saeimā ir mazāka nekā 1 procents.

Vietu prognoze 2021. gada maijā

Pie šādiem rezultātiem arī vietu sadalījums populārākajiem sarakstiem būtu visai līdzīgs, un “Saskaņai” būtu vislielākās izredzes veidot lielāko frakciju. Šobrīdējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) būtu aptuveni 70 procentu varbūtība iegūt 51 vietu jaunajā sasaukumā. Koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.


Maijā tika veikta trešā SKDS un piektā Factum aptauja, kurā viens no variantiem bija šogad izveidotā partija “Likums un kārtība”. Pēc abu aptauju datiem, partijai jau šobrīd ir izredzes pārvarēt piecu procentu barjeru.

“Likums un kārtība” un “KPV LV” pirms pirmajām vēlēšanām

Pirms vairāk nekā četriem gadiem “KPV LV” uzsāka līdzīgi — ar reitingu ap pieciem procentiem. Tam sekoja popularitātes kritums pēc ne pārāk veiksmīgajām pašvaldību vēlēšanām, taču partijas reitingi sāka strauji kāpt, tuvojoties vēlēšanām — maijā tā par savu Ministru prezidenta kandidātu nominēja Aldi Gobzemu, un jūnijā KNAB aizturēja partijas vadītāju Artusu Kaimiņu. Pēc Factum datiem, jūlija beigās “KPV LV” bija lielākais atbalsts no visām partijām, izņemot “Saskaņu”. Kaut arī partijas atbalsts saruka, tā vēlēšanās ieguva otru lielāko balsu skaitu.


Līdz vēlēšanām ir vēl vairāk nekā gads, un arī “Likumam un kārtībai” ir daudz laika audzēt popularitāti. Partija nepiedalījās pagājušajā nedēļā notikušajās pašvaldību vēlēšanās, un tas varētu būt viens no cēloņiem kritumam reitingā. Precīzāk par izredzēm varēs spriest pēc gada, kad “Likums un kārtība” sāks savu vēlēšanu kampaņu. Tā pretendē gan uz daļu no kādreizējiem “KPV LV” vēlētājiem, gan uz daļu no neapmierinātajiem “Saskaņas” vēlētājiem, un līdz ar to tai ir potenciāls iegūt 15 un vairāk procentus balsu, kas to padarītu par nozīmīgu spēku jaunajā sasaukumā. Bet ja tā iegūs tikai dažas vietas parlamentā, tai būs grūti vēlāk sasniegt kaut ko vairāk, un partijai draudēs “No sirds Latvijai” liktenis — četri gadi Saeimā un tad nonākšana aizmirstībā.


Piezīme: 17. jūnijā veikts labojums 3. grafikā. Pievienoti “Latvijas faktu” 2021. gada marta, aprīļa un maija aptauju rezultāti.

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page