top of page
  • Roberts Veics

Novembra vēlēšanu prognoze

Piezīme: dažas nedēļas pēc raksta publicēšanas Factum paziņoja, ka tās publicētajos novembra reitingos bija kļūda – ZZS patiesībā bija par dažiem procentpunktiem augstāks atbalsts, citām partijām bija mazliet zemāks atbalsts nekā sākotnēji ziņots. Raksta saturs nav koriģēts, taču šeit var apskatīt balsu īpatsvara prognozi un vietu prognozi ar koriģētajiem Factum datiem.


Mazliet vēlāk nekā ierasts, tomēr beidzot varu piedāvāt “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu novembrī. Kā visu šo gadu, prognoze ir balstīta uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada oktobrī

Abu aģentūru publicētie reitingi liecina, ka “Jaunās vienotības” (JV) popularitāte, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir pieaugusi. Tā rezultātā JV novembrī būtu ticamākie vēlēšanu uzvarētāji, mazliet atraujoties no “Saskaņas”. Dažus procentpunktus tālāk seko “Nacionālā apvienība” (NA), “Attīstībai/Par!” (AP) un “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS) – šo trīs sarakstu reitingi joprojām ir līdzīgi, un tie pagaidām diezgan droši tiktu Saeimā.


Ir interesanti vērot cīņu, kas norit par piecu procentu barjeras pārvarēšanu. “Progresīvajiem” jaunākie reitingi ir bijuši labvēlīgi, un viņu varbūtība iekļūt Saeimā ir sasniegusi 94 procentus. “Jaunās konservatīvās partijas” (JKP) izredzes ir mazliet pakāpušās – tagad tie ir 72 procenti. “Latvijas Reģionu apvienībai” (LRA) novembrī būtu aptuveni 50 procentu varbūtība iekļūt Saeimā.


Mājsēde nenāca par labu partiju “Likums un kārtība” (L&K) un “Latvija pirmajā vietā” (LPV) reitingiem. Abām ir ļoti līdzīgs reitings, un katrai no tām novembrī bija aptuveni 24 procentu varbūtība iekļūt Saeimā. Decembra reitingiem vajadzētu atspoguļot Alda Gobzema pēdējā laika darbību popularitāti – to varēs novērtēt, gan salīdzinot L&K reitingus ar novembri, gan arī salīdzinot tendenci ar mazliet klusāko LPV.

Vietu prognoze 2021. gada novembrī

Arī novembrī lielāko frakciju visdrīzāk veidotu “Jaunā vienotība” vai “Saskaņa”. Kaut arī JV balsu īpatsvara prognozē ir par dažiem procentpunktiem priekšā, “Saskaņa” pat relatīvi vāja rezultāta gadījumā, visdrīzāk, iegūs visvairāk mandātu Latgalē un Rīgā, tāpēc tai ir mazāka iespējamā vietu skaita amplitūda nekā JV.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 68 procentu varbūtība iegūt 51 vietu. Visus iespējamos koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.

Comments


bottom of page