top of page
  • Roberts Veics

Oktobra vēlēšanu prognoze

Nupat ir publicētas jaunākās SKDS un Factum vēlēšanu aptaujas. Balstoties uz tām, piedāvāju jums “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu oktobrī.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada oktobrī

Populārāko sarakstu piecinieks jau ilgāku laiku ir nemainīgs. Oktobrī tie joprojām ir “Jaunā vienotība” (JV), “Saskaņa”, “Nacionālā apvienība” (NA), “Attīstībai/Par!” (AP) un “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS). JV un “Saskaņa” joprojām ir mazliet priekšā pārējiem trim sarakstiem.


Taču cīņa par iekļūšanu Saeimā gan ir spraiga. “Progresīvajiem” joprojām ir aptuveni 85 procentu varbūtība to izdarīt. “Jaunās konservatīvās partijas” (JKP) un “Likuma un kārtības” (L&K) reitings ir mazliet krities, un tām abām šobrīd ir aptuveni 57 procentu varbūtība iekļūt jaunajā Saeimas sasaukumā. Pirms mēneša tās bija vienā līmenī ar “Progresīvajiem”.

“Jaunās konservatīvās partijas” reitings vienmērīgi krītas jau vairāk nekā gadu, un šobrīd partijai būtu visai reāli palikt aiz piecu procentu barjeras. Tas ir nepopulārākais no četriem valdību veidojošajiem politiskajiem spēkiem – par spīti smagajai kovida situācijai, JV, NA un AP reitingi ir diezgan stabili un diezgan augsti. Vēlēšanām tuvojoties, JKP mēģinājumi šo situāciju labot var sašūpot valdību – taču aiziešana opozīcijā neilgi pirms vēlēšanām parasti augļus nenes. To pierāda Demokrātiskā partija “Saimnieks” pirms 7. Saeimas vēlēšanām (netika Saeimā) un “Tautas partija“ pirms 10. Saeimas vēlēšanām (8 mandāti apvienībā ar “LPP/LC“).


Tikmēr partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) reitings aug, un tā jau gandrīz ir panākusi JKP un L&K. Tai pašlaik ir 34 procentu iespēja iekļūt Saeimā. Tad seko “Latvijas Reģionu apvienība” (LRA) ar 24 procentu varbūtību un “Latvijas Krievu savienība” (LKS) ar 10 procentu varbūtību – šie skaitļi mēnešu griezumā ir relatīvi stabili.

Vietu prognoze 2021. gada oktobrī

Lielāko frakciju oktobrī, visdrīzāk, veidotu “Saskaņa” vai “Jaunā vienotība”. Pašreizējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 38 procentu varbūtība iegūt 51 vietu. Tas ir ievērojami mazāk nekā iepriekšējos mēnešos, un tā pamatā ir JKP popularitātes kritums. Nomainot JKP ar “Progresīvajiem”, varbūtība iegūt vairākumu pieaug līdz 57 procentiem, bet nomainot JKP ar ZZS, šī varbūtība ir jau 98 procenti. Koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.

Comments


bottom of page