top of page
  • Roberts Veics

Septembra vēlēšanu prognoze

Kā ierasts, mēneša sākumā ir publicētas jaunākās SKDS un Factum vēlēšanu aptaujas. Balstoties uz tām, piedāvāju jums “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu septembrī.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada septembrī

Pēdējos dažus mēnešus populārāko sarakstu piecinieks ir nemainīgs. Arī septembrī tie ir “Jaunā vienotība” (JV), “Saskaņa”, “Nacionālā apvienība” (NA), “Attīstībai/Par!” (AP) un “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS). Izskatās, ka JV un “Saskaņa” kārtējo reizi ir mazliet priekšā pārējiem trim, tātad lielāko frakciju visdrīzāk veidotu viens no šiem diviem sarakstiem.


Tālāk seko aizraujoša cīņa par piecu procentu barjeras pārvarēšanu. Trim partijām – “Progresīvajiem”, “Jaunajai konservatīvajai partijai” (JKP) un “Likumam un kārtībai” (L&K) – ir ļoti līdzīgi reitingi, un var tikai minēt, kādā secībā tie sarindotos, ja vēlēšanas notiktu septembrī.


Katram no šiem sarakstiem šobrīd ir aptuveni 85 procentu varbūtība tikt Saeimā. “Progresīvajiem” un JKP šis rādītājs pēdējos mēnešos nav būtiski mainījies, bet L&K tas ir kārtējais kāpums – vēl jūlijā viņu izredzes bija ap 40 procentiem.


Tālāk seko “Latvijas Reģionu apvienība” (LRA), “Latvija pirmajā vietā” (LPV) un “Latvijas Krievu savienība” (LKS), kurām piecu procentu barjera pašlaik varētu būt grūtāk pārvarama. LRA izredzes ir mazliet pacēlušās (28 %), taču LKS tās turpina samazināties, un nu viņiem ir tikai 1,6 % varbūtība iekļūt Saeimā.


Līdz ar LPV parādīšanos SKDS aptaujas rezultātos, viņi pirmoreiz parādās “Simta” prognozē ar 11 % varbūtību iekļūt Saeimā. “Republikas” SKDS reitings nav zināms, un arī tās Factum reitings nav ļoti augsts – šobrīd partijai ir aptuveni 1,7 % atbalsts.

Vietu prognoze 2021. gada septembrī

Lielāko frakciju septembrī, visdrīzāk, veidotu “Saskaņa” vai “Jaunā vienotība”. Pašreizējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 65 procentu varbūtība iegūt 51 vietu – neliels pieaugums, salīdzinot ar augusta prognozi. Kā vienmēr, koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.

Comments


bottom of page