top of page
  • Roberts Veics

Augusta vēlēšanu prognoze

Ir sācies jauns mēnesis, un atkal ir pienācis laiks vēlēšanu prognozei. Pēdējo dienu laikā gan SKDS, gan Factum publicēja jaunākās vēlēšanu aptaujas. Balstoties uz tām, sagatavoju “Simta” prognozi par to, kādi būtu Saeimas vēlēšanu rezultāti, ja tās notiktu augustā.

Balsu īpatsvara prognoze 2021. gada augustā

Augšgalā lielu izmaiņu nav – kaut arī secība mainās, pieci populārākie saraksti joprojām ir “Jaunā vienotība” (JV), “Saskaņa”, “Nacionālā apvienība” (NA), “Attīstībai/Par!” (AP) un “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS). “Saskaņa” un JV pašlaik ir mazliet priekšā pārējiem trim sarakstiem, taču nevienam no tiem nebūtu jāuztraucas par 5 % barjeru, ja vēlēšanas būtu notikušas augustā.


Mazliet līdzīgas “kāpnes” var novērot arī starp nākamajām piecām partijām – “Progresīvajiem”, “Jauno konservatīvo partiju” (JKP), “Likumu un kārtību” (L&K), “Latvijas Reģionu apvienību” (LRA) un “Latvijas Krievu savienību” (LKS). Visām piecām partijām šobrīd ir izredzes pārvarēt procentu barjeru, bet neviena no tām nevar justies par to pārliecināta.


“Progresīvajiem” pie šādiem reitingiem joprojām ir aptuveni 90 procentu iespēja iekļūt Saeimā. JKP varbūtība ir mazliet sarukusi (līdz 82 %), bet L&K – ievērojami pieaugusi (69 %). LRA šobrīd ir 24 % iespēja tikt Saeimā, bet LKS varbūtība ir nokritusi uz 6 procentiem.


Augustā Factum veica pirmo aptauju, kurā ir izcelti jauno partiju “Latvija pirmajā vietā” un “Republika” reitingi. Kā jau visdrīzāk pamanījāt, šobrīd grafikos šīs partijas neparādās. Tas ir pamatā tāpēc, ka SKDS aptauja tika veikta aptuveni divas nedēļas pirms Factum aptaujas. Liela daļa respondentu vēl nebija iepazinuši jaunās partijas, un iespējams, tās netika piedāvātas kā aptaujas variants.


Tā rezultātā pēc “Simta” prognozes LPV vidēji saņemtu 2 % balsu, bet “Republika” – tikai 0,6 %. Es sagaidu, ka nākamajā SKDS aptaujā būs dati par šo partiju popularitāti, un līdz ar to septembrī abām partijām “Simta” prognoze būs labvēlīgāka.

Vietu prognoze 2021. gada augustā

Lielāko frakciju, visdrīzāk, veidotu “Saskaņa”, taču “Jaunajai vienotībai” un “Nacionālajai apvienībai” būtu izredzes to nepieļaut. Šobrīdējai koalīcijai (AP, JKP, JV un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 60 procentu varbūtība iegūt 51 vietu – neliels kritums, salīdzinot ar jūlija prognozi. Kā ierasts, koalīcijas veidošanas scenārijus varat izmēģināt “Simta” koalīcijas simulatorā.

Comments


bottom of page