top of page
  • Roberts Veics

Cik precīza bija “Simta” 14. Saeimas vēlēšanu prognoze?

14. Saeimas vēlēšanas ir aizvadītas. Priekšvēlēšanu kampaņas ir nomainījusi pēcvēlēšanu tirgošanās, un pēc dažām nedēļām vecos deputātus nomainīs jaunie. Šajā rakstā salīdzināšu “Simta” pēdējo (septembra) prognozi ar vēlēšanu rezultātiem.

14. Saeimas vēlēšanu rezultāti pret septembra prognozi

Kopumā aptaujas bija visai tuvas reālajam rezultātam, un par to ir jāsaka paldies SKDS un Factum – vienīgajām divām aģentūrām, kuru veidoto aptauju dati tika publicēti šajā priekšvēlēšanu periodā. No 13 sarakstiem, kas vēlēšanās saņēma vismaz trīs procentus balsu, 10 sarakstu rezultāts ietilpst “Simta” prognozētajās robežās (lai arī dažiem knapi).


Visi trīs saraksti, kuru rezultāts bija ārpus septembra prognozes rāmjiem, pārsniedza savas prognozes augšējo robežu. Šie saraksti bija “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS), “Stabilitātei” un “Suverēnā vara” (SV). Kas būtiski – arī vēlēšanu dienas aptauja (exit poll) visiem trim minētajiem sarakstiem rādīja mazliet zemāku atbalstu nekā realitātē. Tas liek domāt, ka šajās vēlēšanās aptaujas fundamentāli nenovērtēja ZZS, “Stabilitātei” un SV atbalstu – piemēram, tādēļ, ka vēlētāji nevēlas atklāt, ka balsos par kādu no šiem sarakstiem.[1]


Gan “Jaunās vienotības” (JV), gan “Progresīvo” rezultāts vēlēšanās ir tuvu prognozes apakšējai robežai. Arī šeit vēlēšanu dienas aptauja rādīja līdzīgu ainu kā septembra aptaujas un mazliet pārvērtēja abus sarakstus. Kas interesanti – ja “Simta” prognoze būtu tikusi veidota pirms četriem gadiem, JV un “Progresīvo” rezultāti arī toreiz būtu izrādījušies tuvi prognozes apakšējai robežai. Iespējams, šim apstāklim ir jāpievērš uzmanība, koriģējot “Simta” modeli pirms nākamajām vēlēšanām.


Vēlēšanu nakts (un pēcvēlēšanu dienas) divi lielākie pārsteigumi, visdrīzāk, bija “Saskaņas” un “Attīstībai/Par” neiekļūšana 14. Saeimā. Kaut arī septembra reitingi liecināja, ka tie visdrīzāk pārvarēs piecu procentu barjeru, “Simta” pēdējā prognoze liecināja par visai reālu vilšanās iespēju abiem sarakstiem. Turklāt, reitingu tendence bija negatīva, un pēdējās aptaujas tika veiktas vairāk nekā nedēļu pirms vēlēšanām.


14. Saeimas mandātu skaits pret septembra prognozi

Ja trīs saraksti pārspēja sev prognozēto balsu īpatsvaru, tad tikai viens pārspēja sev prognozēto mandātu skaitu – tas ir “Stabilitātei”. Varētu šķist, ka tam par labu nāca “Saskaņas” neiekļūšana Saeimā – kā nekā, abām partijām lielākais atbalsts ir Rīgā un Latgalē, tātad tās cīnītos par tiem pašiem mandātiem. Taču tā nav - ja “Saskaņa” būtu knapi iekļuvusi Saeimā, tā saņemtu sešus mandātus, nevienu neatņemot “Stabilitātei”. Pārvarot 5 % barjeru, “Saskaņa” būtu atņēmusi pa vienam mandātam Rīgā un pa vienam mandātam Latgalē no “Jaunās vienotības”, “Apvienotā saraksta” un “Progresīvajiem”.


Kopumā esmu apmierināts ar “Simta” pirmo priekšvēlēšanu prognozi. Par tās atbilstību realitātei, protams, vēlreiz ir jāsaka paldies SKDS un Factum – ja viņu veiktās aptaujas netiktu publicētas, man nebūtu, no kā veidot prognozi. Ceru, ka šīm aģentūrām turpmākajās vēlēšanās pievienosies arī citas, tā piedāvājot plašāku iespējamo iznākumu spektru. Paldies arī jums, lasītāji, par atbalstu un par ieteikumiem kā uzlabot “Simtu”!


Līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, visdrīzāk, ir vēl četri gadi, taču pēc pusotra gada mūs sagaida Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un pēc divarpus gadiem – pašvaldību vēlēšanas. Parasti pirms Eiroparlamenta un pašvaldību vēlēšanām plašsaziņas līdzekļi publicē mazāk aptauju nekā pirms Saeimas vēlēšanām, tāpēc vēl nezinu, vai un kādā formātā no tām būs iespējams veikt prognozi. Jebkurā gadījumā, “Simts” turpinās darbību un, ja vien būs pieejamas aptaujas, turpinās veidot arī prognozes.


Piezīmes

  1. Par šo parādību Latvijas politikā jau esmu rakstījis – Kā aptaujas neparedzēja Zīgerista panākumus.

bottom of page