top of page
  • Roberts Veics

Jūlija vēlēšanu prognoze

Pēc neierasti ilgas pauzes – trim mēnešiem – beidzot varu sagatavot jauno “Simta” prognozi. Šajā laikā ir bijis daudz pārmaiņu – gan politisko partiju piedāvājumā, gan to popularitātē. Spriežot pēc aptauju datiem, ja vēlēšanas notiktu jūlijā, 12 sarakstiem būtu izredzes iekļūt Saeimā. Kā līdz šim, prognoze ir balstīta uz divu aģentūru – SKDS un Factum – rīkotajām vēlēšanu aptaujām.

Balsu īpatsvara prognoze 2022. gada jūlijā

Tos divpadsmit sarakstus, kam ir izredzes iekļūt Saeimā, var iedalīt divās kategorijās – ir seši saraksti, kas diezgan droši iekļūtu Saeimā, un seši saraksti, kas balansē uz sliekšņa. Vispirms par drošajiem sarakstiem.


“Jaunā vienotība” (JV) aptaujās turpina audzēt pārsvaru, un arī jūlijā tā būtu visdrīzākā vēlēšanu uzvarētāja, saņemot visvairāk balsu. “Nacionālā apvienība” (NA) visdrīzāk pēc saņemto balsu skaita būtu otrajā vietā, taču uz to pretendē arī “Attīstībai/Par!” (AP) un “Saskaņa”. Kopumā, ja salīdzina situāciju pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā ar šo brīdi, lielākās izmaiņas ir JV popularitātes pieaugums un “Saskaņas” popularitātes kritums – tomēr nav teikts, ka šīs izmaiņas ir saistītas ar karu.


“Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS) arī pēc šķelšanās var justies relatīvi droši par iekļūšanu Saeimā, taču tās rezultāti aptaujās ir cietuši. Iepriekš tā bija aptuveni NA un AP līmenī, taču tās sagaidāmais balsu īpatsvars ir sarucis par 1–2 procentiem. Visbeidzot, “Progresīvie” var cerīgi gaidīt vēlēšanu dienu, jo viņu izredzes pārvarēt 5 % barjeru joprojām ir ļoti labas, un reitings ir stabils.


Tālāk seko saraksti, kuri 1. oktobri gaida daudz nervozāk. Augšgalā ir “Latvija pirmajā vietā” (LPV) un “Apvienotais saraksts” (AS), kuriem ir, attiecīgi, 69 un 62 procentu izredzes pārvarēt barjeru. Netālu seko “Konservatīvie”, taču tā ir pirmā no partijām, kuras jūlijā drīzāk netiktu ievēlētas – varbūtība iekļūt Saeimā bija 46 procenti.


“Saskaņas” popularitātei krītot, uz iekļūšanu Saeimā var cerēt divas krievvalodīgo partijas – “Stabilitātei” un “Latvijas Krievu savienība” (LKS). “Stabilitātei!” jūlijā būtu 24 procentu varbūtība iekļūt Saeimā, LKS – 17 procentu varbūtība. Pēdējā partija ar vērā ņemamām izredzēm ir “Katram un katrai” (K&K), kurai būtu 11 procentu varbūtība iekļūt Saeimā.


“Republikai” jūlijā būtu niecīgas izredzes iekļūt Saeimā, taču tā varētu cīnīties par valsts finansējumu, ko piešķir partijām, par kurām nobalso vismaz 2 procenti vēlētāju. Uz to varētu cerēt arī Jūlijas Stepaņenko vadītā “Suverēnā vara” (SV). Ņemot vērā šis partijas neseno parādīšanos pie politikas apvāršņa, tās reitings vēl varētu augt – tā ir viena no lietām, kam sekot līdzi nākamajos partiju reitingos.

Vietu prognoze 2022. gada jūlijā

Kā varēja nojaust no balsu īpatsvara prognozes, jūlijā lielāko frakciju gandrīz noteikti veidotu “Jaunā vienotība”. Viņiem sekotu “Nacionālā apvienība” un “Saskaņa”, un arī tālāk partijas sarindotos līdzīgi to balsu īpatsvaram.


Pašreizējai koalīcijai (AP, JV, K un NA) jaunajā sasaukumā būtu aptuveni 74 procentu varbūtība iegūt 51 vietu. Tas ir mazāk nekā iepriekšējos mēnešos, un tā pamatā ir “Konservatīvo” iespējamā neiekļūšana Saeimā. Izskatās, ka šobrīd koalīciju būtu grūti izveidot bez JV – atkarībā no vēlēšanu rezultātiem viņiem varētu būt vairāki varianti, ko izvēlēties par koalīcijas partneriem.


Visus iespējamos vēlēšanu un koalīcijas veidošanas scenārijus var izmēģināt “Simta” vēlēšanu simulatorā.

bottom of page